Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
226 postów 101 komentarzy

Prawa człowieka: "Cudze ganicie, swego nie znacie"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W Polsce nie ma obecnie wojny. Jest nie tylko ocet na półkach. Nie znaczy, że jest dobrze. Świadczy o tym statystyka. 3 mln Polaków „wybito” w d...kracji.

 

Wolność krzyżami się mierzy

 

Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych. Władze jednak uprawiają prywatę.

Dla mnie temat bezprawia w prawie jest bliski. Przedstawiam Państwu relację z mojego pobytu w Warszawie. Trzy dni, w których działo się tak wiele.

1. Konferencja dotycząca powołania Obywatelskiego Instytutu Konstytucyjnego - Sąd nad Sędziami, Urzędnikami i Przedstawicielami Władz – 21 maja 2015r. Sala kolumnowa Sejmu RP.

WSTĘP

Żyjemy w czasach systemowego łamania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Polega to na uporczywie utrzymującym się prymacie PRL-owskiej doktryny prawnej nad Konstytucją – to rutyna postępowania, rodem z PRL, nigdy nie zmieniona ...

Z tego stanu wynika tysiące niesprawiedliwości, krzywd i absurdów prawnych. Moralność i etyka zostały wyparte z życia publicznego.

To więcej niż kryzys, to zapaść Wymiaru Sprawiedliwości i kultury prawnej. Sędziowie odmawiają stosowana przepisów Konstytucji. To stan patologiczny.
System kontroli i oceny pracy Sędziów, Urzędników, Prokuratorów, Polityków praktycznie nie istnieje.

Sprzeciwiamy się takiemu bezprawiu.

W czasach gdy istotą nowoczesnego społeczeństwa jest wypieranie religii, moralności i etyki z życia publicznego i prawnego, Konstytucja, a ściślej, zawarte w niej relacje: „wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela” do Rzeczypospolitej” stanowi ostatnią legalną możliwość przeciwstawienia się bezprawiu.

Wierzymy, że przywrócenie Konstytucji to nie tylko odwrót od bezprawia, obecnego stanu doktrynalnego pomijania przepisów Konstytucji - to przede wszystkim najlepszy sposób na uzdrowienie mechanizmu regulującego życie publiczne, gospodarcze, polityczne - uzdrowienie polskiego, sprawnego Państwa i: powrót zaufania.

W tym celu:

 1. Przystępujemy do powołania Grupy Inicjatywnej „GI” w celu powołania Obywatelskiego Instytutu Konstytucyjnego - Sąd nad Sędziami, Urzędnikami i Przedstawicielami Władz, OIK – SnSUPW. Pomysłodawcą i autorem idei jest Waldemar Deska.

 2. Zabiegać będziemy też o powołanie Ruchu Społecznego wokół OIK – SnSUPW

Z zaproszenia skorzystało kilkadziesiąt osób indywidualnych i grup społecznych przybyłych z różnych zakątków kraju. Były to osoby często znane z internetowych przekazów, o różnych przekonaniach politycznych i światopoglądowych. Nie będę wymieniał nazwisk, ale zdarzały się przypadki w wypowiedziach odbiegania od meritum spotkania i prowadzenia emocjonalnej kampanii reklamowej.

//press.warszawa.pl/konferencja-sad-nad-sedziami-urzednikami-i-przedstawicielami-wladz/

https://www.youtube.com/watch?v=SctbVv8fHDQ

Warto tą inicjatywę wesprzeć i pociągnąć dalej. Kto szuka ten znajdzie.

https://www.facebook.com/pages/S%C4%85d-nad-S%C4%99dziami-Urz%C4%99dnikami-i-Przedstawicielami-W%C5%82adz/1064628393566662 

2. Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul Grzybowskiej 79 w Warszawie – 22 maja 2015r. w godzinach porannych.

Nie chcę się rozwodzić na temat historii Powstania Warszawskiego, wszystko można przeczytać w Internecie. Przytoczę tylko epilog filmu obrazowego jaki tam obejrzałem.

W roku 1939 było w Warszawie 1.300 tys. mieszkańców. W roku 1944 było już tylko 900 tys. mieszkańców. W obrębie ruin Powstania Warszawskiego ostało się tysiąc mieszkańców. 

3. Manifestacja pod Ministerstwem Finansów w WarszawieStop bandyctwu skarbowemu! - 22 maja 2015r. od godz. 12.00 przed budynkiem przy ul. Świętokrzyskiej 12. Inicjator – Niepokonani 2012.

Prowadzącym był Adam Gizicki. Udział w proteście wzięło kilkadziesiąt osób z całego kraju dyskryminowanych przez Urząd Skarbowy, ZUS, Urząd Celny, urzędy pracy i inne instytucje państwowe. Były też dwie głośne tzw. karetki pogotowia z protestującymi ratownikami. Głos w dyskusji zabrali min.:

Senator Grzegorz Wojciechowski w imieniu prezydenta elekta Andrzeja Dudy,

Stanisław Kujawa – prezes firmy NEXA,

Paweł Tanajno – kandydat na Prezydenta RP,

Paweł Zydorczuk – Obywatelska RP.

Po dwóch godzinach manifestacji organizatorzy zebrali od uczestników i zanieśli Ministrowi Finansów różne petycje, skargi i wnioski.

https://www.youtube.com/watch?v=H48kq3_ksG4 

4. Obrady Walnego Zgromadzenia Amnesty International – 23 maja 2015r. Krótko po godz. 12.00 (poprzedzone konsultacjami)Akademia Sztuk Pięknych, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39.

5. Uroczystości z okazji 25 lecia Amnesty International w Polsce – od godz. 19.00 wNarodowej Galerii Sztuki – Zachęta przy Placu Małachowskiego 3, w Sali Multimedialnej.

Obrady otworzyła Draginja Nadaždin, Dyrektorka. Wyjątkowym gościem tegorocznego Walnego Zgromadzenia był Steve Crawshaw, Director, Office of the Secretary General, AI.

Amnesty International w Polsce liczy ponad cztery tysiące członków. Na te szczególne wydarzenia zostało zaproszonych wielu z nich. We wstępnych konsultacjach Walnego Zgromadzenia wzięło udział około dwudziestu pięciu członków. W Walnym Zgromadzeniu decydowało 47 mandatariuszy – licząc głosy.

Z demokracją można się nie zgadzać, ale trzeba ją uszanować. Wybory odbyły się jednak w sposób dziwny. Na listach kandydatów pierwotnie nie uwzględniono wszystkich zgłoszonych chętnych. Gros stanowili młodzi prawnicy, niektórzy pracujący w sejmie. Nie usłyszałem od kandydatów przy ich prezentacji zbyt wielu realnych, materialnych, fizycznych dokonań w zakresie obrony praw człowieka. Do komisji rewizyjnej uznano wstępnie dwie kandydatury, a potrzeba było minimum trzy. Wyrywał się jeden aspirant z sali, a okazało się, że dokooptowano dwie osoby. Aspirant przegrał oczywiście. Głosy z urny liczyła „komisja skrutacyjna” na zewnątrz. Zastanawiają metody samo zgłaszania się kandydatów i ich argumentacja. Zastanawia powód i cel funkcyjności. Zastanawia rotacyjna zmiana poszczególnych funkcji niektórych aktywistów. Rozwinę to trochę.

Na konsultacjach przedwyborczych poruszone były cztery tematy, w tym – Obrońcy praw człowieka. W grupach dyskusyjnych wyciszano głosy pytające o niezauważanie problemów dyskryminacji w Polsce. W kampanii Amnesty International realizuje się program globalny, rzekomo narzucony z Londynu. Widzi się łamanie praw człowieka na Białorusi, Ukrainie, w Nigerii, w Maroku, w Syrii, w Iranie... Z należną czcią kreuje się białoruskiego więźnia politycznego Alesia Bialackiego. Można więc widzieć zło. Pytanie zatem czy to uczciwe skupianie się jedynie na sprawach zewnętrznych, czy odwracanie uwagi od własnego podwórka? Czy to etyczne? Patrz powyższe wizytacje. Ten kraj szybko można by umoralnić. Trzeba jednak trochę więcej szczerego wolontariatu i odwagi. Stanięcia po właściwej stronie. Zdjęcia okularów słonecznych. Nie trzeba radykalizmu. Trzeba werbalnego apelowania. Realnego naprawiania naszego domu.

Teorii dużo, praktyki mało. Przykład. Zarząd Amnesty International Polska przeforsował rozszerzenie zakresu zajęć stowarzyszenia o działalność gospodarczą, w charakterze sklepu internetowego. Chodzi oczywiście póki co o akcesoria, emblematy, koszulki AI, przedmioty reklamowe itp. Przewidywany dochód jest niewielki, około 20 tys. zł, ale pytanie, czy zaangażowanie się w tym kierunku nie wyhamuje działalności charytatywnej organizacji. Biznes to nie filantropia. Myślę, że więcej działań praktycznych przyniosłoby większe efekty i większy dochód, choćby ze składek napływających, zachęconych wsparciem członków. Ufam, że sklep to będzie obowiązek dodatkowy, uboczny, absorbujący niewielką ilość członków.

W uroczystościach z okazji 25 lecia Amnesty International Polska w galerii Zachęta udział wzięło z dwieście osób, w tym wielu polityków – liberalnej opcji. Były występy, uściski i dobra konsumpcja. Brakowało prawdy. 

Dla mnie temat bezprawia w prawie jest bliski. Polecam Państwu moje wikileaks:

//3obieg.pl/podmioty-walczace-z-bezprawiem-w-prawie 

Były prezes Ruchu Ochrony Praw Obywatelskich i Walki z Korupcją
Członek Niepokonani 2012
Członek Ruchu Oburzonych
Koordynator Grupy Lokalnej Amnesty International Jelenia Góra
Grzegorz Niedźwiecki - socjolog

KOMENTARZE

 • "Dobra robota Grzegorzu"
  Bardzo wartościowy pobyt w Warszawie i materiał. Potrzebne są różne oddolne inicjatywy, które połączone bez żadnej ingerencji dadzą odpowiednią siłę społeczną.
 • Miraże wolności!
  Pojęcie wolności należy obecnie do najbardziej eksploatowanych w
  propagandzie przez siły liberalno-lewicowe haseł. W wyrafinowany
  sposób manipulując nim, anarchizuje się, modernizuje i zniewala
  społeczeństwo. Szermując z jednej strony hasłami walki o wolność, a z
  drugiej posługując się przemocą, przymusem i siłą, co jest swoistym
  paradoksem, obala się również dzisiaj niewygodne, „niedemokratyczne”
  rządy i systemy. W tym procesie modernizacji, budowy nowych,
  „wolnych”, „obywatelskich” społeczeństw, wychowania „nowego”, wolnego,
  a w istocie całkowicie zniewolonego człowieka, bazuje się na różnych
  ludzkich słabościach i tęsknotach, poczuciu nędzy i
  niesprawiedliwości. Celowo rozpala się w ludzkich duszach wewnętrzne,
  wolnościowe pragnienia. A jak wykazuje historia, kreowane sztucznie
  procesy wolnościowe służą wyłącznie interesom wąskich grup
  społecznych, niektórym narodom. Nie sięgając daleko, za przykład może
  tutaj posłużyć praktyczna realizacja hasła z lat 80-tych „nie ma
  wolności bez solidarności” w nowej już rzeczywistości. Wraz z
  rozgrabieniem w „wolnej” już Polsce dorobku pokoleń, pogorszeniu
  uległa sytuacja wielu walczących o jej wolność ludzi. Wzbogacili się w
  niesamowitym tempie tylko nieliczni. Dla spauperyzowanych nie spełniło
  się marzenie o wolności, którym ich tak usilnie karmiono.

  Pod płaszczykiem toczącej się walki o wolność i demokrację dla Iraku,
  Białorusi, Rosji itd. również nie kryje się walka o wolność dla tych
  społeczeństw, ale o bogactwa naturalne, światowe zasoby energetyczne,
  o wpływy ekonomiczne, polityczne w regionie i całym świecie. Do tej
  walki o rzekomą wolność, najczęściej prowadzonej w interesie innych, a
  nie swoim, wciągane są, jak zauważył Roman Dmowski, wszelkimi
  sposobami osoby naiwne, łatwowierne, narody niedojrzałe. Dla tych
  walczących o wolność, walka ich jest w swej istocie walką o fikcyjną,
  a nie rzeczywistą wolność, której wewnętrznie pragną, za którą
  przelewają krew, ale do której nigdy się nie zbliżają. Ta wymarzona
  wolność ciągle jak horyzonty się odsuwa, gdy próbują ją uchwycić,
  zawsze staje się przyszłością, gdyż nie istnieje w rzeczywistości, a
  więc dzisiaj, tu i teraz. Wolność ta nie jest niczym innym jak
  fatamorganą, instrumentem do mamienia ludzi, manipulowania
  społeczeństwami i światem.

  Różne wolności!

  Najwyższą wartość wszechobejmującą rzeczywistą wolność, o którą
  człowiek – jak mu się wydaje – walczy, od niepamiętnych czasów, trudno
  jest zdefiniować. Żyjąc w czasie i przestrzeni, świecie
  trójwymiarowym, człowiek nie może pojąć, czym jest rzeczywista,
  prawdziwa, absolutna wolność, a nie fikcja tej wolności. Może co
  najwyżej poprzez bolesne życiowe doświadczenia zrozumieć, czym nie
  jest wolność i tworzy sobie swoje osobiste, cząstkowe wyobrażenie tej
  wolności. I tak dla jednych wolnością będzie prawo do publicznego
  wyrażania własnych poglądów, zaspokajania i upowszechniania różnych
  egoistycznych skłonności i dewiacji, a dla jeszcze innych możliwość
  wykorzystywania, eksploatowania bliźnich. Utożsamiając wolność z
  solidarnością, w nośnym ostatnio haśle: „Nie ma wolności bez
  solidarności i solidarności bez wolności”, pojęcie wolności
  sprowadzono w praktyce do solidarnego, mafijnego, grupowego grabienia
  i zawłaszczania sobie Polski.

  Wolność, o którą ciągle człowiek się dobija, to jest tylko pozorna
  wolność, kiepska imitacja prawdziwej wolności. Wyobrażenia tej
  pozornej wolności każdy sobie kształtuje sam, poprzez swoje osobiste
  „ja”. Indywidualne „ja”, nawet te same przeżycia, zmysłowe
  spostrzeżenia w różny sposób, odmiennie u każdego - filtruje. Do
  świadomości przekazywane są tylko wrażenia i informacje akceptowane
  przez dane „ja”, uważane za ważne i istotne. To, co nie odpowiada, nie
  pasuje, nie jest przyjmowane, ale od świadomości odpychane. W ten
  sposób kształtuje się nie tylko indywidualne wyobrażenie o pozornej
  „wolności”, ale w ogóle rzekomy obraz świata indywidualnego człowieka.
  Według tego swojego osobistego, ograniczonego wyobrażenia wolności
  człowiek próbuje zmieniać świat. Jednakże inspirowane zazwyczaj w
  ukryciu przewroty, rewolucje i przemiany, nawet do tej wydumanej
  wolności, nie przybliżają go o krok.

  Wzrastające zniewolenie!

  Wraz z coraz potężniejszym wołaniem w dzisiejszych czasach o wolność,
  w tym głównie wolność pozorną, wydumaną, następuje z drugiej strony
  coraz silniejsze zniewolenie człowieka. Za pośrednictwem środków
  masowego przekazu, reklam, systemów wychowawczych itd.
  wykorzystujących wyniki badań naukowych, osiągnięcia techniki narzuca
  się ludziom wbrew ich woli różne sztucznie spreparowane wyobrażenia i
  steruje ich zachowaniami w zaplanowanym, pożądanym kierunku. Dotyczy
  to milionów, miliardów bezrobotnych ludzi na całym świecie, którzy
  coraz intensywniej uganiają się za tymi narzuconymi im, wmówionymi,
  nie swoimi celami, uważając je za swoje. Ludzie ci już od dzieciństwa
  poddawani różnorakim negatywnym impulsom i oddziaływaniom z upływem
  czasu nieświadomie wprowadzają się w stan autohipnozy i ich usypiający
  rozum interpretuje rzeczywiście istniejący świat w sposób całkowicie
  fałszywy. Następuje coraz silniejsze, szczelniejsze odgradzanie
  człowieka od otaczającej go rzeczywistości.

  Nadchodząca obecnie, po okresie materialistycznego konsumpcjonizmu
  niezdolnego zaspokoić często sztucznie wykreowanych ludzkich potrzeb,
  epoka wiedzy i informacji nastawiona na uzyskanie jak największej
  ilości informacji, w jak najkrótszym czasie również szczególnie silnie
  programuje umysły wszystkich ludzi w jednym i tym samym ustalonym z
  góry kierunku. Wiedza i informacja dla ludzkiego intelektu, torującego
  w normalnych warunkach człowiekowi drogę, staje się teraz niezbędnym
  pożywieniem, bez którego intelekt nie może już żyć.

  Ten nadmiar wiedzy i informacji, jakim zalewany jest współczesny
  człowiek, nie pozwala na świadome jej przyswajanie. W konsekwencji
  następuje zablokowanie świadomości i jej rozwój w niewłaściwym
  kierunku. Sprzyja temu również promowanie dzisiaj wyłącznie
  intelektualnego rozwoju człowieka. Jedynie rozwijanie intelektu w
  rozsądnych granicach prowadzi do prawidłowego rozwoju świadomości i
  zdolności myślenia. Sam bowiem intelekt, skończona w sobie zdolność
  ludzkiej istoty, mimo intensywnego treningu, nie jest w stanie
  przekroczyć swoich strukturalnych ograniczeń oraz rozwiązać, o czym
  śni wielu zwłaszcza materialistycznie nastawionych naukowców i
  intelektualistów, podstawowych ludzkich problemów, uwolnić człowieka
  do życia w prawdziwej wolności. Na niemożliwość poznania przez
  intelekt prawdziwej rzeczywistości, a tym bardziej Boga, zwracał uwagę
  Tertulian w stwierdzeniu: „Credo quia absurdum: Wierzę, ponieważ
  przełamuje to ograniczenia umysłu”. Niezdolny w wyniku swoich
  strukturalnych ograniczeń do rozpoznania prawdziwej rzeczywistości, co
  dostrzegali już greccy sceptycy, a także Platon w opowieści o
  uwięzionym w jaskini, tworzy człowiek na podstawie złudnych projekcji
  zmysłów, osobistych doświadczeń, własny obraz rzekomej rzeczywistości.
  Toteż całe dzieje ludzkości, jak wykazuje historia myśli ludzkiej i
  filozoficznej, są właśnie historią ludzkich myślowych obrazów, modeli
  określających ich tożsamość, kreujących ich życie. Każdy bez wyjątku
  człowiek tworzy sobie na drodze analizy systematycznej jakiegoś
  obiektu czy też zjawiska umysłowy model własnej rzeczywistości. Model
  taki, tym bardziej szczegółowy, im bardziej rozwinięta zdolność
  myślenia, ciągle modyfikowany, względny i ograniczony, nie zdolny do
  uchwycenia tego, co nienamacalne, pozwala nam jedynie poznać, ale też
  nie do końca, tylko jakiś wąski wycinek rzeczywistości. Ponadto
  przyjmowane za pewnik, często fałszywe ludzkie mniemanie, uznawanie za
  prawdę tylko tego, co zgadza się z własnym modelem, szybko prowadzi do
  modelu tego skostnienia i całkowitego zwyrodnienia.

  Nasze modele myślowe, zniekształcające rzeczywistość, to
  psycho-emocjonalne pola energii. Ciągle odżywiane energią psychiczną,
  stają się z czasem niezależnymi już od nas fantomami, żyjącymi
  własnym, niezależnym życiem, zmuszającymi do myślenia przez ich
  pryzmat, według ich woli, utrudniając wyjście naszego myślenia poza
  wyznaczone, utarte szlaki, koleiny, uniemożliwiające tym samym
  działalność, w pełni tego słowa, twórczą.

  W dzisiejszej epoce informatyczno-elektronicznej modele, często
  wprowadzane celowo do ludzkiej podświadomości, zaciemniające obraz
  rzeczywistości, ograniczające ludzkie możliwości poznawcze, coraz
  silniej wewnętrznie zniewalają ludzką duszę. Stając się ich więźniem,
  człowiek w tęsknocie za prawdziwą wolnością podejmuje walkę o pozorną
  wolność, swobodę realizacji najczęściej swoich egoistycznych,
  partykularnych interesów, a nawet o tolerowanie wszelkich dewiacji i
  wszelkiego zła. Obecnie w kierunku walki o pozorną, fikcyjną, fałszywą
  wolność programowane są całe narody, na gruzach których zamierza
  budować się sztuczne, posłuszne decydentom tego świata społeczeństwa
  obywatelskie. Dla sił programujących w tym kierunku nie liczy się
  prawda o istocie człowieka, strukturalnym jego zniewoleniu,
  naturalnych związkach z innymi. Ukrywa się również przed ludźmi, że ta
  wolność, o której się ciągle dzisiaj tyle mówi i o którą wzywa się do
  walki w skali międzynarodowej i na ulicach, faktycznie dla nich nie
  istnieje. A uznawanie naturalnych powiązań i ograniczeń człowieka za
  oczywistą prawdę, zamachem na wolność i godność człowieka, nazywa się
  wręcz totalitaryzmem. Po dziś dzień zarzuca się między innymi
  Dmowskiemu skłonności do totalitarystycznego sposobu myślenia,
  nawiązując do jego wypowiedzi po doświadczeniach japońskich, w których
  uznał, że związek moralny człowieka z narodem nie zależy od woli
  jednostki, że „w pewnej, szerokiej sferze czynów” jednostka „nie ma
  wolnej woli, ale musi być posłuszna woli zbiorowej narodu, wyrażającej
  się w odziedziczonych instynktach”. A przecież istnienie oczywistego
  faktu potężnego, integrującego, magnetycznego pola siły, szkieletu
  duszy narodu, wytwarzanego przez wszystkie pokolenia, wszystkie
  wydarzenia zapisane w zbiorowej pamięci, znajdującego się w narodowej
  świadomości, aktywnego w ludzkiej podświadomości, w pełni uzasadniało
  trafność sprzed ponad 100 lat wypowiedź Dmowskiego co do zakresu
  wolności, siły związku Japończyka z własnym narodem, niezdolnego
  „nawet przy największym wysiłku woli, wyrwać z duszy swej tego
  uczucia, które go trzyma wśród narodu, wiąże z jego przeszłością, z
  jego celami”. Oczywiście, Dmowski również dostrzegał, że ta wiążąca w
  całość magnetyczna siła duszy narodu, ograniczająca dowolne działania
  człowieka, faktyczny decydent wytyczający przyszłość jako strażnik
  ukształtowanego modelu charakteru narodowego, utrudnia pozbywanie się
  negatywnych cech i skłonności z zachowań narodu. Obiektywny, naturalny
  stan rzeczy, w którym człowiek ograniczony w swym wolnym postępowaniu,
  stanowi ogniwo dla wszystkich, łączące przeszłość z przyszłością i
  przez swój związek krwi z rodzicami ma swój udział w biologicznym
  łańcuchu przodków, wszystkich pokoleń jest nie do zaakceptowania przez
  kosmopolityczno-lewicowych apologetów pozornej wolności, o czym
  świadczą ich jawne i ukryte destruktywne działania wobec narodów.

  Uwięziony w osobie!

  Człowiek nie jest wolnym ptakiem, jak się wydaje wszelkiej maści
  wolnościowcom, lecz wręcz przeciwnie, marionetką wprawioną w ruch
  przez niewidzialną rękę, aktorem i zarazem widzem toczących się
  wydarzeń na ziemskiej scenie. Mówi nawet o tym pojęcie „osoba”
  (persona) używane do określenia zewnętrznej istoty człowieka, a które
  w łacinie oznacza również postać z dramatu - maskę. Właśnie na tę
  maskę-osobę, zakrywającą autentyczność prawdziwego człowieka, zwrócił
  niedawno uwagę Benedykt XVI w warszawskiej katedrze. To, że
  osoba-maska, zewnętrzna powłoka zasłania tylko nicość upadłego
  człowieka, skłoniło nawet św. Pawła do napisania w liście do Rzymian
  (2,11), że: „u Boga nie ma względu na osobę”.

  Upadły człowiek, karykatura człowieka boskiego, uwięziony w
  wytworzonej przez siebie personie (osobie) postępuje w życiu tak samo
  jak błazen i to właśnie jego „błazeństwo”, określane również w języku
  arabskim słowem maska, nie pozwala mu na osiągnięcie rzeczywistej
  wolności. Daremne jego wysiłki na drodze do uwolnienia opisuje stary
  mit o Prometeuszu symbolizujący upadłego człowieka, który
  wykorzystując boski ogień, boskiego ducha niezgodnie z wolą Boga,
  nadużywając boskiej wolności, boskich sił stwórczych do manipulowania
  boskim porządkiem, nie jest już w stanie osiągnąć prawdziwego,
  absolutnie boskiego wyzwolenia, na które wciąż z utęsknieniem czeka.
  Wytwarzając kulturę i sztukę człowiek tym samym oddzielił się od
  Stwórcy i przykuł do twardych skał wytworzonej przez siebie pozornej
  rzeczywistości, własnych, przemijających w czasie obrazów i wytworów.
  W opisie obrazującym pożeraną przez orła i ciągle odrastającą wątrobę
  Prometeusza przykutego do skał, mit daje odpowiedź, dlaczego upadły
  człowiek dąży tylko do pozornej, względnej, zewnętrznej wolności
  polegającej na chwilowych stanach psychicznych, na ciągłym usuwaniu
  stanów odczuwanych jako ograniczające, a nie do wolności prawdziwej,
  wewnętrznej, trwałej i absolutnej. Jeżeli przyjmiemy za wieloma
  religiami i koncepcjami, że wątroba jest siedzibą ludzkiego „ja”,
  „ludzkich pożądań”, tak jak serce siedzibą duszy ludzkiej, to właśnie
  ciągle odrastająca wątroba Prometeusza, egoistyczne „ja” upadłego
  człowieka, nie pozwala mu się wznieść do nad natury, przykuwając go
  łańcuchami swoich pożądań do twardych skał wytworzonej przez siebie
  nierzeczywistości i zagubionego w ciągłej pogoni za pozorną wolnością,
  prowadzi od jednego do drugiego zniewolenia. Ta pozorna wolność, za
  którą ugania się ludzkie „ja”, zawsze wszystko wyradza w egoizm. Do
  prawdziwej, wyższej wolności, niezależnej od ludzkich wyobrażeń,
  egoistyczne „ja” nigdy człowieka nie doprowadzi. A toczona przez nie
  od tysiącleci walka o wolność, o uwolnienie „pełnie swobód i praw”,
  rozwój na drodze kultury i humanizmu zazwyczaj prowadzi do przelewu
  krwi, nie zmienia go w jakikolwiek sposób strukturalnie i pozostaje
  ono w swej istocie zawsze takie samo, a wręcz utwierdza się wraz z
  „rozwojem cywilizacji” w istniejącym stanie.

  Prawdziwa wolność!

  Do prawdziwej wolności, za którą tęskni głębsza duchowa istota
  człowieka, a nie egoistyczne „ja”, dążące jedynie do uwolnienia się od
  tego wszystkiego, co aktualnie stoi mu na przeszkodzie, nie dochodzi
  się drogą przewrotów, przemian, modernizacji i rewolucji oraz w naszym
  czasie i przestrzeni. Wolność rzeczywista, pełna, ostateczna i jedyna
  znajduje się w innym, wyższym duchowym wymiarze. Drogę do niej
  wskazują wielkie systemy religijne. Ujmując rzecz skrótowo, polega ona
  na odrzuceniu dyktatu ziemskiego, przemijającego, egoistycznego „ja”,
  które od tej wolności odgradza, ukrzyżowaniu go na krzyżu codziennej,
  dobrowolnej służby na rzecz aspektu duchowego, przebudzeniu głębszej,
  duchowej, prawdziwej istoty człowieka, rozwiązaniu stopniowym jego
  imitacji, tj. istoty pozornej, osoby-maski, która rozwinęła się po
  upadku w miejsce prawdziwego, pierwotnego boskiego człowieka,
  uniemożliwiając mu tym samym dalsze swoje objawienie. Ta przemiana,
  ponowne narodziny, ale już nie z krwi i ciała, tylko z wody i ducha,
  to niezbędny warunek do wkroczenia w świat ducha, porządek
  niezdeterminowany przez zmysły, emocje, naturę, jak i wszelki ład
  społeczny. Człowiek tylko wówczas odzyskuje absolutną, prawdziwą
  wolność, gdy ponownie jednoczy się z boskim porządkiem, w którym już
  żył będąc nośnikiem obrazu Logosu, współdziałając z boskich procesach
  twórczych. Niezmierzona, doskonała, wieczna wolność jest życiem w
  boskiej wszechjedności, współdziałaniem w boskim wszechobjawieniu,
  urzeczywistnieniem się w harmonii z boskim porządkiem, rozpoznawaniem
  w nim samego siebie jako słowa Boga. Ale powrotu z czasoprzestrzeni, w
  której odnoszący wszystko do siebie człowiek jak mityczny Narcyz,
  zakochany w sobie, w swoim obrazie i stworzeniu, spożywa owoce z
  „drzewa poznania dobra i zła” do nieprzemijalnej formy objawienia,
  znoszącej wszelkie formy zniewolenia, mieszczącej się w jedności z
  Bogiem o własnych siłach, dokonać sam nie może. Dlatego Ojciec wysłał
  mu na pomoc Zbawiciela Swojego Syna, oczyszczającego na Boga otwarte
  serce, rozpalającego w wiecznej nieśmiertelnej duszy człowieka moc
  uśpionego w niej, na skutek grzechu pierworodnego, boskiego ducha.
  Człowiek dotknięty duchem prawdziwej już wyższej wolności zaczyna
  rozumieć, co wolność boska oznacza i wyzbywając się swojej maski w
  pełnym poświęceniu

  Adam B.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • PRAWO

  Notatka służbowa

  Nie mogę się doczekać tych wczasów, będę miał dużo czasu na wyjaśnienie egzekucji I Co 441/16, czyli przyczyn tego skutku i pociągnięcie do odpowiedzialności funkcjonariuszy za niesłuszne pozbawienie człowieka wolności, z art. 189 k.k. czytaj więcej

 • PRAWO

  11 lat zniewolenia

  Wniosek do Premiera o odwołanie Zbigniewa Ziobro z funkcji MS i Prokuratora Generalnego, w związku z brakiem nadzoru nad skorumpowanymi na masową skalę funkcjonariuszami publicznymi i stosującymi, wbrew konstytucji, doktrynę terroru państwowego. czytaj więcej

 • PRAWO

  Skarga do Izby Kontroli Nadzwyczajnej

  Każdy, kto powieli działania, a raczej bierność Krystyny Zarzeckiej, będzie miał współudział w przestępstwach przeciwko wymiarowi sprawiedliwości oraz nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31