Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
226 postów 101 komentarzy

Strategia „antysitwowa”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rządzący trudnią się czerpaniem korzyści z cudzego nie-rządu

 

Państwo polskie spadło na psy. Sprawiedliwi i organy nadzoru etykę mają tam gdzie Anders Breivik.
Ten kto nie wrze gniewem kiedy istnieje uzasadniona przyczyna, jest niemoralnym człowiekiem. Dlaczego? Ponieważ gniew jest strażnikiem sprawiedliwości. I jeśli jesteś w stanie spokojnie, bez gniewu żyć pośród panującej niesprawiedliwości, to jesteś człowiekiem niemoralnym i niesprawiedliwym.
*
Naszym głównym celem jest doprowadzenie do tego, by nowy Sejm stworzył nową konstytucję i uporządkował prawo – zadeklarował Paweł Kukiz. Naszym celem nie jest władza dla władzy. Oświadczył, że chce, by przedstawiciele jego ugrupowania dbali w Sejmie o zmiany w prawie – takie, które będą służyły obywatelom, a nie sitwom. - Jesteśmy ludźmi o bardzo różnych poglądach, ale mamy jeden wspólny cel – Polskę. To jest nasza koalicja - podkreślił.
Trzema filarami strategii Ruchu Kukiz' 15 są: demokracja, bogactwo oraz bezpieczeństwo. Przedstawiciele ruchu Kukiza opracowali projekt ustawy o deregulacji systemowej, który chcieliby przedstawić jako pierwszy w nowym Sejmie. Kukiz zapowiedział w czwartek, że jeszcze przed wyborami zostanie zaprezentowana strategia "antysitwowa". Wyraził przekonanie, że dziś w Polsce władzę sprawują "grupy, które po '89 roku uwłaszczyły się na państwie i obywatelach, rozdzielają pomiędzy siebie stanowiska, pieniądze i wszelkie profity z naszej ciężkiej pracy".
*
Etyka zawodowa sędziów:
Sędzia musi odróżnić dobro od zła. Aby móc stosować oceny moralne sędzia sam musi być moralny. Sędzia nie jest władcą społeczeństwa, tylko jego sługą. Swoim zachowaniem musi dawać podstawę do tego, by być szanowany w społeczeństwie. Sprawiedliwość wymaga, aby każdy miał dostęp do właściwego, publicznego procesu przed kompetentnym, niezawisłym i niezależnym sądem. Niezawisłość jest oceniana jako niezawisłość kolektywna (wspólna) i indywidualna. Sędziowie są poddawani surowej krytyce oraz żądaniom, aby ich decyzje były zrozumiałe i jawne. Zarówno Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka, jak i Europejska Karta Statutu Sędziów traktują bezstronność i niezawisłość sędziów jako gwarancje zapewniające poszanowanie praw społeczeństwa. Niezależność i niezawisłość według tych standardów musi być zachowana nie tylko wewnątrz sali sądowej, ale także na zewnątrz. Sędzia, aby właściwie wypełniać swoją funkcję, prócz wiedzy zawodowej, która wymaga nieustannego pogłębiania, musi lubić ludzi, starać się ich zrozumieć i właściwie oceniać ich czyny. Aby decydować o losie drugiego człowieka, o jego wolności czy innych prawach sędzia, któremu dana jest władza podejmowania tego rodzaju decyzji, sam musi reprezentować najwyższe walory osobiste. Jakie moralne prawo karania za agresywne zachowania, za zaniedbywanie dzieci, za poniżanie innych, za korupcję może mieć sędzia, który sam od takich zachowań nie jest przecież wolny. Aby być wewnętrznie niezawisłym trzeba mieć wewnętrzny spokój, a taki spokój daje tylko etyczne życie. Nieskazitelność charakteru nie jest wartością samą w sobie. Na nią sędzia pracuje w każdej chwili swojego życia. Sędzia, który jest zależny od własnych słabości, nałogów, czy też układów towarzyskich, który kieruje się w codziennych sprawach małostkowością, nie umie w prywatnym życiu wybaczać, jest zawistny – nie powinien być sędzią. Takie cechy przeszkadzają niezawisłości i są dalekie od nieskazitelności charakteru. Zagrożeniem dla niezawisłości jest także „tani” populizm, potrzeba akceptacji za wszelką wręcz cenę. Takie zachowania stawiają pod znakiem zapytania etykę sędziego.To sędzia, a nie prawo jest ostatecznym źródłem wyroku. W odbiorze społecznym jeden nieetyczny sędzia oznacza negatywną ocenę całego środowiska. Urząd stojący najwyżej w hierarchii prawniczej, stawia przed tymi, którzy go wykonują najwyższe wymagania, nie tylko w dziedzinie wiedzy prawniczej, ale także w dziedzinie moralności.
- - -
 
Grzegorz Niedźwiecki - KWW Kukiz’15 – 111

KOMENTARZE

 • Autor
  Wszystko się zaczyna od prostego rachunku opłacalności bez wchodzenia w szczegóły.

  Stała większość jest domeną dyktatury.

  Równowaga jest domeną demokracji.

  Którą domenę proponujesz??
  http://m.neon24.pl/f88297ebfc42ec4e16b2fa36148c6ca4,1,1.jpg
  Klub Polskiej Demokracji Kwantowej Warszawa Wrocław
 • @
  Pytanie: czy mamy być państwem prawa?

  Jeśli tak - wywód jest niesłuszny, gdyż sędzia może "wyrokować" tylko zgodnie z prawem.
  Odrębną sprawą jest na czym opiera się prawo.
  Obecnie obowiązuje zasada pozytywizmu prawnego. To obliguje sytuację, że każde ustanowione prawo musi być realizowane. Nie ma miejsca na etykę itd. W takim systemie łatwo do prawa wprowadzić antyspołeczne elementy.

  Mam wątpliwości, czy Ruch Kukiza i on sam , zdaje sobie sprawę, że odrzucenie obecnych umocowań wskazuje potrzebę nowych, lepszych.
  Na razie tego w tym Ruchu nie widzę, a bleblanie o JOW tu niczego nie zmieni.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:19:59
  Chyba żyjemy w dwóch różnych krajach. Prawo materialne i formalne, choć ustanowione nie dla obywatela tylko dla tych co mają pieczątki, to nawet nie jest stosowane tylko manipulują nim zbrodniarze stalinowscy. Jest też wprowadzona etyka w przepisach. Nie dla łagodnego traktowania sądzonych tylko dla uczciwego - obowiązek moralny sędziów i prokuratorów. Sędziowie i prokuratorzy składali ślubowanie, mają zbiory zasad etycznych, ustawy o sędziach i prokuratorach, regulamin funkcjonowania tych instytucji, europejską kartę o statucie sędziów i wiele innych międzynarodowych paktów praw człowieka. Niestety pozostaje to wszystko tylko na papierze i wykorzystywane jest przez funkcjonariuszy chyba w ubikacji, bo w realu stosują faktycznie prawo Breivika. Państwo w państwie i układ zamknięty to nie spiskowe teorie dziejów. Spróbuj napisać do AI, HFPC, czy RPO. Oleją cię. Zobaczysz, że Stalin żyje. Sędziowie są katami, prokuratorzy tuszują przestępstwa, a powinniśmy być państwem prawa. I jest legalna mafia nietykalna…
 • @obiekt 16:04:14
  Znaczy nie mam racji, ale wszystko jest tak jak napisałem?

  PS. Proszę odpuścić to "stalinizowanie". Na mnie to nie działa. Gdzie indziej widzę projektantów tego systemu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:21:46
  najciemniej jest pod latarnią

OSTATNIE POSTY

więcej
 • PRAWO

  Notatka służbowa

  Nie mogę się doczekać tych wczasów, będę miał dużo czasu na wyjaśnienie egzekucji I Co 441/16, czyli przyczyn tego skutku i pociągnięcie do odpowiedzialności funkcjonariuszy za niesłuszne pozbawienie człowieka wolności, z art. 189 k.k. czytaj więcej

 • PRAWO

  11 lat zniewolenia

  Wniosek do Premiera o odwołanie Zbigniewa Ziobro z funkcji MS i Prokuratora Generalnego, w związku z brakiem nadzoru nad skorumpowanymi na masową skalę funkcjonariuszami publicznymi i stosującymi, wbrew konstytucji, doktrynę terroru państwowego. czytaj więcej

 • PRAWO

  Skarga do Izby Kontroli Nadzwyczajnej

  Każdy, kto powieli działania, a raczej bierność Krystyny Zarzeckiej, będzie miał współudział w przestępstwach przeciwko wymiarowi sprawiedliwości oraz nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31